Peipsi järve näitusel saab mängida linnubingot ja panna kokku kalamudelit

05. juuni 2013

5. juunil esitleb Peipsi Koostöö Keskus Kasepääl käed-külge eksponaatidega täiendatud näitust Peipsi järve elu tuba. Näituse külastajad saavad ära arvata kala pikkust, panna kokku kalamudelit või Peipsi puslet, mängida linnubingot, proovida jalga kalamehesäärikuid jne. Kokku on näitus täienenud ligi kümne erineva mängulise eksponaadiga.

Näitus jagab teavet järve looduslikest tingimustest, endiselt saab vaadata mulaaže Peipsis elavatest kaladest ning uurida Peipsi järve maketti. Näitus sobib väga hästi omal käel külastamiseks, lisaks viib Peipsi Koostöö Keskus näituse toel läbi keskkonnahariduslikke õppeprogramme.

Piret Pungas-Kohv, käed-külge eksponaatide peamine autor: „Läbi tegevuste ja mängu on uusi teadmisi inimesteni viia palju lihtsam. Oma kätega kala siseelundeid õigele kohale panna (ja ärge kartke, tegemist on mängukalaga) või uurida, mida tähendavad mustad täpid just kokku pandud Peipsi puslel - see on palju meeldejäävam, kui sama infot ainult stendilt lugeda.“

Peipsi järve näituse ajalugu on pikk. Tänavu oma 20-ndat tegevusaastat tähistav Peipsi Koostöö Keskus hakkas näituse arendusega tegelema kümme aastat tagasi ning esmakordselt avati näitus Kallastel 2005. aastal. Peale näitusehoone põlengut Kallastel eksponeeriti näitust Emajõe Suursoo Looduskeskuses, alates 2011.a. maikuust on näitus huvilistele avatud Kasepää vallas, Tiheda külas.
Näitusega samades ruumides on Peipsi Infokeskus, mis jagab soovijatele infot Peipsimaa vaatamisväärsuste kohta. Kõrvalmajast leiavad aga huvilised samovaride näituse.

Peipsi järve näituse käed-külge eksponaadid valmisid tänu Euroopa naabrus-ja partnerlusinstrumendi Eesti-Läti-Vene piiriülese koostöö programmi 2007-2013 kaasfinantseeritavale projektile ”Inimene ja loodus”. Keskkonnaharidusliku projekti partneriteks on 11 riiklikku ja valitsusvälist organisatsiooni Eestist, Lätist ja Venemaalt. Eestist osaleb lisaks Peipsi Koostöö Keskusele projektis Tartu Keskkonnahariduse Keskus. Kokku on projekti toel Eestis, Lätis ja Venemaal valmimas kaheksa erinevat näitust. Riia Loodusmuuseumis avatakse juba 10.juunil lillede teemaline näitus, Tartu Keskkonnahariduse Keskus on alustanud keskkonnasäästliku ehitise – uue Tartu loodusmaja teemalise näituse ettevalmistust.

Keskkonnaharidusliku ühisprojekti kogumaksumus on 1 499 977 eurot, millest  1 349 979 eurot on Eesti-Läti-Vene piiriülese koostööprogrammi toetus.  241863 eurot on ette nähtud Eesti partnerite tegevuste elluviimiseks. Lisaks Eesti-Läti-Vene programmile toetab Tartu Keskkonnahariduse Keskuse ja Peipsi Koostöö Keskuse tegevusi SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Euroopa naabrus- ja partnerlusinstrumendi Eesti – Läti – Vene piiriülese koostöö programm 2007 – 2013 toetab rahaliselt ühiseid arendustegevusi regiooni konkurentsivõime parandamiseks, kasutades ära regiooni potentsiaali ja soodsat asukohta Euroopa Liidu ja Vene Föderatsiooni vahelisel ristteel.
Programmi koduleht on www.estlatrus.eu
 
Lisainfo: Eeva Kirsipuu, Peipsi Koostöö Keskuse projektijuht, tel. 5213881, eeva.kirsipuu@ctc.ee
Näituse kohta lisainfo: http://www.ctc.ee/peipsi-piirkond/naitus