Viljandimaa noored rollimängijad aitavad tutvustada läbi kosmosereisi, mis on keskkonnahariduslik rollimäng 

16. juuni 2020

17. juunil toimub Mustlas MTÜ Peipsi Koostöö Keskuse ja Tarvastu Gümnaasiumi juures tegutseva MTÜ Mõõgavennad eestvedamisel keskkonnaharidusliku rollimängu Päikesepunk õppevideo loomine.

Põhjamaade Ministrite Nõukogu rahastusel viiakse ellu projekt, millega Peipsi Koostöö Keskus tutvustab hariduslike rollimängude ehk õpilarbi kasutust keskkonnahariduses. Kooliõpilastele mõeldud keskkonnateemaliste rollimängudega saab  tutvuda http://www.ctc.ee/trukised/mangud. Päris elus rollimäng ehk larp (Live Action Role Play Game) on mäng, milles osalejad kehastuvad erinevateks väljamõeldud tegelasteks. Hariduslik rollimäng on pedagoogilise ja didaktilise sisuga meetod, mis on küll tuntud, kuid kasutatakse vähe, sest mängu läbiviijal tuleb teha selle edukaks kasutamiseks eeltööd.

Selleks, et tuvustada, mis on õpilarp, toimub 17. juunil MTÜ Peipsi Koostöö Keskuse ja Tarvastu rollimänguklubi MTÜ Mõõgavennad koostöös õpilarbi Päikesepunk läbimängimine ja selle jäädvustamine õppevideona. Õppevideo loomisele aitavad kaasa noored Tarvastu Gümnaasumi larbientusiastid, kes tegelevad  rollimängu arendamise ning populariseerimisega. Õppevideo vajalikkus tuleneb eelkõige sellest, et kui rollimängude stsenaariume on Internetist leida, siis videokujul õpetusi naljalt ei saa. Selleks, et meetodit rohkem aga kasutataks, on õppevideod suureks abiks.  

Haridusliku rollimängu Päikesepunk tegevus leiab aset tulevikus. Elu maal on võimalik vaid tänu orbitaalpeeglitele, mis ei lase üleliigset päikesekiirgust maale. Kuna kosmoses lendab ringi isasugust nodi, siis on saanud üks orbitaalpeegel veidi kannatada. Selle taas käivitamiseks tuleb saata keegi orbiidile seda parandama. Kuid seda tehes riskitakse inimeludega. Mängu eesmärgiks on panna osalejaid mõtlema nii keskkonnaprobleemide üle kui ka inimsuhetele ning sotsiaalsele ebavõrdsusele. Kuidas lahendavad olukorra MTÜ Mõõgavennad noored rollimängijad ja miks neile rollimänge mängida meeldib, saab teada mängu lõpus ning valmivast õppevideost. 

Haridusliku rollimängu näol on tegemist suurepärase meetodiga, mis loob aluse diskussiooniks ja analüüsiks. Rollimäng aitab osalejatel näha probleemi, jagada kogemusi ja leida lahendusi. Pedagoogilisest ja psühholoogilisest vaatenurgast on rollimängu positiivseks omadusteks ka fokusseerimine õppimisele, eneseteadlikkusele ja käitumise muutumisele.  

Projekti “Building capacity to use role-play games in Peipsi Lake border region as a new tool for increasing the environmental awareness in education” eesmärgiks on suurendada rollimängude kui mitteformaalsete meetodite kasutamist keskkonnahariduses.  

Rohkem teavet:
Ederi Ojasoo

Peipsi Koostöö Keskus
ederi.ojasoo@gmail.com
tel 372 56 636 264