Projekti rahastaja: EL Teaduse 7. Raamprogramm (FP 7)
Projekti kaasrahastaja: Kodanikuühiskonna Sihtkapital
Projekti kestus: 2011 märts - 2015 veebruar
Projekti partnerid: 14 EL ülikooli ja teadusasutust. Juhtpartner - Karjala Instituut (University of Eastern Finland)
Eesti koordinaator: Margit Säre, margit @ ctc.ee
EUBORDERREGIONS on üle-Euroopaline teadusprojekt, mille eesmärgiks on uurida sotsiaal-majanduslikke ja regionaalpoliitika alaseid probleeme EL välispiirialadel, sh Eesti-Vene piiriialal.
Projekt uurib piiriülese koostöö protsesse ja mudeleid järgmistes piirkondades:
- Barentsi mere regioon
- Läänemere regioon, Eesti-Vene piiriülese koostöö case study
- Nn. Ida-dimensioon: Poola-Ungari ja Rumeenia-Moldova
- Musta mere piirkond
- nn. Euro-Mediterranean regioon: Lõuna Itaalia ja Lõuna Hispaania piirkonnad
Teadusuuringute eesmärgiks on analüüsida piirialade konflikte ja koostöökogemusi ning Euroopa Liidu piiripoliitikate mõju nende regioonide arengule.
Projekti sihtrühmaks on laiemalt Euroopa Komisjon ja vastavad direktoraadid; samuti ka osavõtvate riikide vastavad ministeeriumid ja poliitikakujundajad, samuti regionaalsed ja kohalikud omavalitsused. Oluliseks sihtgrupiks on ka partnerriikide ülikoolide teadlased, samuti teiste piirialade uuringute ja -arenguga tegelevad organisatsioonid.
Peipsi Koootöö Keskus on info levitamise tööpaketi juht, mis hõlmab projekti kodulehekülje ning Facebooki lehekülje arendust, infomaterjalide koostamist; samuti osaleme Eesti-Vene piiriala uuringu korraldamisel ning tulemuste publitserimisel.
1.Kirkenes (Norra) - Murmansk (Venemaa)
2. Kiruna (Rootsi) - Narvik (Norra)
3. Leningrad oblast (Venemaa) – Lõuna Karjala (Soome)
4. Narva/ Ivangorod ja Tartu/Pihkva (Eesti-Venemaa)
5. Przemysl ( Poola) - Sambor (Ukraina)
6. Ungvar, Berehove/Beregszàsz (Ukraina) - Nyiregyhàza (Ungari)
7. Rumeenia -Moldova
8. Kirklareli ( Türgi) - Burgas (Bulgaria)
9. East-Macedonia (Kreeka) - Thrace-Edirne (Türgi)
10. Algeciras (Hispaania, Gibraltar) - Tanger (Maroko) - Ceuta (Hispaania)
11. Tunis, Bizerte (Tuneesia) - Trapani (Itaalia)
Riigikogu pressitalitus; 06.07.2012
Riigikogu väliskomisjoni ja Vene Föderatsiooninõukogu väliskomisjoni delegatsioonide kohtumine jätkus täna Pihkvas. Ühisistungil olid kõne all kahepoolsed parlamentaarsed suhted, Pihkva oblastiga seotud piiriülese koostöö väljavaated ning päevakajalised rahvusvahelised küsimused.
Väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson rõhutas oma sõnavõtus, et nende päevade jooksul on Eesti ja Vene kolleegide vahel toimunud avatud ja huvitav mõttevahetus väga erinevatel teemadel. „On oluline, et Riigikogu väliskomisjoni ja Venemaa parlamendi mõlema koja komisjonide vaheline suhtlemine oleks regulaarne ning keskenduks konkreetsetele küsimustele. Täna võin öelda, et oleme keeranud uue lehekülje kahe riigi parlamentaarsetes suhetes,“ ütles Mihkelson.
Kohtumisel keskenduti ühistele koostööprojektidele. Pärast tutvumist Koidula piirijaamas väljaehitatud infrastruktuuriga, leidsid Vene kolleegid, et lähemal ajal tuleks leida võimalus reisirongiliikluse taastamisele Pihkva ja Eesti vahel. Samuti oli kõne all Pihkvaga lennu- ja laevaühenduse võimalused.
Kohtumisel osalenud Eesti konsul Triin Parts märkis parlamendisaadikutele antud ülevaates, et väljastatud viisade arvu kasv näitab pihkvalaste suurt huvi Eesti turismireiside vastu.
Loe veel: http://www.riigikogu.ee/index.php?id=173695
3. Regionaalministri valitsemisala; 08.06.12 "Eesti-Vene koostöös investeeritakse kolme suurprojekti 21,5 mln eurot"
2.Kultuuriminister Rein Lang ja Venemaa kultuuriministeeriumi aseminister Pavel Horošilov allkirjastasid täna (16.04.2012) Moskvas Eesti-Vene kultuurikoostööprogrammi aastateks 2012-2014.
16.04.2012 http://uudised.err.ee/index.php?06250682
Eesti-Vene kultuurikoostööprogramm soodustab kontaktide laiendamist muusikaasutuste ja kontsertorganisatsioonide vahel, üksikesinejate, muusikakollektiivide ning spetsialistide vahetust, teatas kultuuriministeerium.
Ettevalmistamisel on Eesti Rahvusmeeskoori kontsertturnee korraldamine sel aastal Moskvas, Peterburis, Novgorodis, Tveris ja Jaroslavlis. Samuti tehakse koostööd Moskva teatri Helikon-Opera esinemiseks Saaremaa Ooperipäevade peakülalisena eeloleval suvel.
Kahe riigi vahel jätkub koostöö ka teatrivaldkonnas, võetakse osa rahvusvahelistest teatrifestivalidest nagu näiteks "Balti Maja" ,"Kuldne Mask", soome-ugri rahvaste teatrifestivalist Sõktõvkaris ja Joškar-Olas, teatrifestivalist "Baltoscandal", nukuteatrite festivalist "Kovtšeg" Venemaal.
Eesti ja Vene muuseumide koostöö jätkub mitme erineva muuseumi vahel. Eesti Rahva Muuseum teeb koostööd Venemaa Etnograafiamuuseumi ja Venemaa soome-ugri rahvaste keskmuuseumidega, mis aitab kaasa ühise teadusliku uurimistöö korraldamisele. Edendatakse Tallinna ja Vargamäe A.H. Tammsaare muuseumide ja N. Ostrovski nim. kirjandus- ja memoriaalmuuseumi filiaali - A.H. Tammsaare majamuuseumi vahelist ühistegevust Sotšis. Tehakse koostööd ka kunstnike – vendade von Kügelgenide loomingu uurimisel ja tööde näituse korraldamisel 2014. aastal Tallinnas, Peterburis ja Dresdenis, kus asuvad nende kunstiteosed.
Jätkub ka kahe riigi vaheline filmikoostöö, aidatakse kaasa filmitegelaste kutsumisele ja filmide esitamisele rahvusvahelistele filmifestivalidele nagu "Läkitus inimesele" (Peterburi), "Kinošokk" (Anapa), "Kinotaurus" (Sotši), Moskva rahvusvahelisele filmifestivale, Pimedate Ööde Filmifestivale, Pärnu dokumentaal- ja antropoloogiafilmide ning Matsalu loodusfilmide festivalile.
Koostöö jätkub ka raamatukogude, raamatunäituste, rahvakultuuri valdkonnas.
Eesti ja Vene kultuurikoostööprogramm toetub Eesti Vabariigi Kultuuriministeeriumi ja Vene Föderatsiooni kultuuri- ja massikommunikatsiooni ministeeriumi vahelise kultuuri- ning massikommunikatsiooni alase koostöö kokkuleppele.
1. Eesti-Vene põllumajandusalane koostöö saab hoogu juurde; 08.02.2012
Põllumajandusministeerium: http://www.agri.ee/eesti-vene-pollumajandusalane-koostoo-saab-hoogu-juurde/
Eesti-Vene põllumajandusalane konsultatiivrühm on sel nädalal visiidil Moskvas, et seada sihte koostööks kaubanduse ja teaduse-arenduse alal.
"Kootöögrupi kohtumise peamine eesmärk on asjalike töiste sidemete tugevdamine mõlemale poolele huvi pakkuvates valdkondades," ütles Eesti delegatsiooni juht Ruve Šank.
Šanki sõnul lepiti kohtumistel Vene Föderatsiooni põllumajandusministeeriumi ametnikega kokku jätkata head koostööd veterinaar-, fütosanitaar- ja toidukontrolli valdkonnas. Arutluse all oli ka koostöö arendamine taimekasvatuse, tõuaretuse ja piima tootearenduse vallas. „Muuhulgas lubas Venemaa toetada Eesti initsiatiivi kogu Euroopat hõlmava rukkiprojekti arendamisel. Eesti pool tegi omakorda ettepaneku korraldada kahepoolne ühistegevust käsitlev seminar Eestis,” selgitas Šank.
Lisaks kohtumistele Vene Föderatsiooni põllumajandusministeeriumi ametnikega külastatakse tõuaretuse ja loomakasvatuse näitust AgroFerma 2012.
Eesti ja Venemaa põllumajandusministrid allkirjastasid eelmisel aastal ühisavalduse, mille tulemusena moodustati riikide vahel konsultatiivrühm, kes koordineerib vastastikku kasulikku koostööd ja aitab kaasa majandus-, kaubandus- ja teaduslik-tehniliste sidemete aktiviseerimisele põllumajanduse ja toiduainetetööstuse vallas. Antud visiidi puhul on tegemist esimese pooltevahelise töökohtumisega.
Järgmine konsultatiivrühma kohtumine toimub oktoobris Eestis ja sinna on plaanis kaasata ka tootjaorganisatsioonide esindajaid.