Youth4EJ

Alates märtsikuust kuni juuni lõpuni kogutakse üheksa Euroopa riigi noorte poolt keskkonnaalase ebaõigluse juhtumeid e-platvormile http://youth4ej.sameworld.eu

Oodatud on juhtumite kirjeldused üle kogu maailma, kuid kindlasti ka Eestist.

Youth4EJ (Youth for Environmental Justice/ Noored keskkonnaõigluse eest) platvormi eesmärgiks on panna noori inimesi huvituma keskkonnaõigluse teemast ning julgustada noori ebaõigluse juhtumeid iseseisvalt uurima, nende teemal arutlema ja sotsiaalvõrgustikes näiteid jagama.


KUIDAS OSALEDA?

Osalemiseks on mitmeid võimalusi - võib jääda lugeja ja kaasamõtleja rolli, kuid kõige parem on ise vahetult näidete uurimisse panustada.


Eeltööna on hea lugeda keskkonnaõigluse kohta lähemalt e-õppematerjalist EduKit - http://edu-kit.sameworld.eu (vajalik enda kasutajaks registreerimine, materjalid kättesaadaval mh eesti keeles). EduKit-is on olemas ka keskkonnaõigluse alased eestikeelsed veebiloengud (vt E-lessonid).

1. Uuri keskkonnaalase ebaõigluse näiteid leiab keskkonnaõigluse atlasest (Environmental Justice Atlas) https://ejatlas.org/ ning kui vähegi võimalik, püüa koguda juhtumeid ka Eestist (näiteks põlevkivikaevandamisega seotud näited).


2. Lisa enda jaoks kõige huvitavam keskkonnaalase ebaõigluse näide e-platvormile http://youth4ej.sameworld.eu, valides ülamenüüst "Report a Case".

Juhtumi lühikirjelduse võib lisada nii eesti kui inglise keeles, kuid eelistatud on inglise keel - see annab võimaluse ka paljude teiste riikide noortele postitust lugeda.

Peipsi Koostöö Keskus vaatab kirjelduse üle ning avalikustab.


3. Sind huvitab teema sügavamalt? Anna meile teada, milline Youth4EJ "Report a Case" sisestatud juhtum Sind eriti huvitab, uuri seda juhtumit põhjalikult ja täida juhtumi kohta eraldi inglisekeelne vorm. Täidetud vorm tuleb saata Peipsi Koostöö Keskusele (eeva.vadi@gmail.com) - vaatame selle üle ning sisestame teabe platvormi, et teha see kõigile kättesaadavaks.


4. Tahad proovile panna oma kirjutamisoskust? Aita meil koostada juba põhjalike juhtumikirjelduste kohta blogipostitus. Anna endast teada: eeva.vadi@gmail.com


5. Lugege Youth4EJ platvormile sisestatud juhtumikirjeldusi, sh blogipostitusi - avaldage oma arvamust, jagage seda sotsiaalmeedias


Tegevus toimub märts-juuni 2017.


Lisainfo:

Eeva Kirsipuu-Vadi, Peipsi Koostöö Keskus, eeva.vadi@gmail.com, tel. 5213881KESKKONNAÕIGLUS


Keskkonnaõiglus laiemas tähenduses on inimeste õigus elada puhtas ja tervislikus keskkonnas oma soovide ja tavade järgi ilma, et neid kahjustaks või mõjutaks mingi majanduslik või tööstustegevus. Tegelikkuses on paljudel inimestel ja kogukondadel juurdepääs sellistele elementaarsetele loodusressurssidele nagu puhas vesi, puhas õhk, piiratud või nad peavad taluma kahju, mis tekib saastatud veest, õhust või pinnasest.

Maailmast leiab palju näiteid, kuidas tootmishuvid on üles kaalunud keskkonnakaitselised, aga ka näiteks põliskultuuri hoidmise argumendid. Viimasel poolel aastal on meedias tähelepanu saanud Põhja-Dakota Standing Rocki indiaanlaste aladele ehitatav naftajuhe, mis on siuu hõimu hinnangul tõsiseks ohuks keskkonnale ja kultuurile. Torujuhe ei jookseks küll otse läbi reservaadi, kuid läbiks siiski põliseid indiaani alasid, kus nende esivanemad küttisid, kalastasid ning kuhu nad on maetud. Sarnaseid keskkonnaalase ebaõigluse juhtumeid on maailmas palju, huvilised saavad neid uurida näiteks keskkonnaõigluse atlasest (Environmental Justice Atlas) https://ejatlas.org/


Ameerikast pärit keskkonnaõigluse alane liikumine on Euroopas keskendunud eelkõige üksikisiku keskkonnaalaste põhiõiguste kaitsele ning olulisel kohal on õigus olla kaasatud otsuste langetamises, õigus saada piisavalt vara asjakohast teavet otsuste ja keskkonnaseisundi kohta ning õigus vabalt kasutada õiguskaitsevahendeid oma keskkonnaalaste õiguste tagamiseks ja kahjude heastamiseks.